Bilgisayardan Gelen Tuhaf Sesler ve Anlamları

Categories İnceleme & Tavsiye Yazıları, TeknolojiPosted on

Bilgisayar günümüzde telefonlardan sonra bizleri en fazla meşgul eden araçlardan bir tanesi. Bilgisayarımızı okumak, internete girmek, oyun oynamak veya işlerimizi halletmek için kullanıyoruz. Peki, kullanırken bilgisayarımızdan çıkan seslere kulak veriyor muyuz? Bilgisayarımızdan neden sesler geliyor? Bilgisayarımızdan gelen seslerin kaynağı nedir?

Bu ve benzer soruların yanıtlarını bilmek sizlere bir şey kaybettirmez. Zira zamanında tedbir almaşsanız ve sorunun kaynağını bilmiyorsanız sıkıntılar başlayacak demektir.

Bilgisayarlardan Neden Ses Çıkar?

Bilgisayarlardan ses çıkması gayet normal. Çünkü içerisinde fan, hard disk gibi ses üreten birkaç donanım birimi mevcut.

Konuyu uzatmamak gerek zira birkaç detaydan sonrası günlük hayatta işinize pek yaramayacaktır.

Eğer Masaüstü Bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarınızdan normale göre biraz daha fazla ses gelebilir. Sorun genelde fan kaynaklıdır. Ancak bu sesin miktarı aşırı fazla olmamalı ve sizleri rahatsız etmeyecek düzeyde olmalıdır.

Unutmayın! Bazı bilgisayarlarda kronik olarak ses sorunu olabilir. Olup olmadığını kontrol etmek için Google’da araştırabilirsiniz.

Ses düzeyi masaüstü bilgisayarınızda eğer oyun oynamıyorsanız düşük ve fan dönme hızı yüksek olmamalıdır. ( Render ve aşırı işlemi tüketimi olmadığını varsayıyorum ) Fan hızınız fazla ise;

  • İlk olarak eliniz ile fandan çıkan ısıyı kontrol etmenizde fayda var. Isı yüksek ise normal olarak yüksek hızda çalışacaktır.
  • Ancak fan hızlı dönüyor ve sürekli soğuk hava geliyorsa bilgisayarınızda fan hızını tetikleyen veya hızlandıran bir program olup olmadığına bakmalısınız. ( Lenovo bilgisayarların bazılarında fan hızlandırma ve fan temizleme modu bulunmaktadır. Bilgisayarınızda bu tarz bir program bulunabilir. ) Var ise pasif hale getirerek belirli bir süre bekleyip tekrar kontrol edin gürültü azalacaktır.

İkinci olarak ses hard diskinizden gelebilir. Bu ses tınnnn, tak, tak tak vb. şekillerde çıkabilir. Tınnn şeklindeki ses genelde çoğu hard diskte bulunur. Aşırı dikkat gerektirmez ve kronik bir sorun olabilir. Kulağınızı hard diske dayayarak ( Çarpılmamaya dikkat etmelisiniz. ! ) beliri bir süre dinleyin. Nnnnnn tonunda bir ses dışında ses duyuyorsanız tak tak ya da titreme gibi hard diskinizin ömrü bitiyor demektir. Ancak 5dk sonrada bozulabilir 10 sene sonrada bu şansınıza bağlıdır veyahut hiç bozulmaz. Önemli verilerinizi yedeklemenizi öneririm.

Bu 2 sorun haricinde bilgisayarlardan gerek masaüstü gerekse leptoplardan ses gelmeyecektir. Daha detaylı bilgi ve arızalarınız için bir bilgisayar tamircisinden yardım alabilrisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.