Esaret, Hapis ve Hapishaneler – “ Cümle Kapısı ”

Categories KitaplıkPosted on

Kelimeyle değil, cümleyle düşündüğümü fark ettim ben. Muhal faz bile olsa “Her şeyi özetleyecek bir cümle” tutkum mana biriminin cümle olmasından. Karmaşık cümlelerle konuşmayı sevmem, öyle düşünmemden. Başka türlü anlatamıyorum, bu yüzden mazurum ben.

– Cümle Kapısı,  Nazan Bekiroğlu

Sözcüklerle anlatıyoruz hayatımızı, anılarımızı ve en önemlisi de kendimizi şu dünyada.

Cümle Kapısı, Nazan Bekiroğlu’nun 2003 yılında yayınladığı ve 2003 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2003 Deneme ödülü verilen denemelerinden oluşan kitabı.

Kitapta onlarca deneme yer alıyor. Genel olarak geçmiş yıllardaki yazarların çetin uğraşları ve bu uğraşlarından ( yazarlık ) sonra çektikleri hüzünlü dertler, hapishane çileleri ve nicesi.

Aslında günümüzde de birçok yazar için hala geçerli anlatılanlar. Yazar bizleri denemelerinde bu esaretleri ve çabaları görmemizi istiyor adeta. Ancak en dikkatimi çeken yazarların en ünlü eserlerini bu hapishanelerde yazmaları, kazımaları bazen de duvarlara veyahut buldukları her yere.

Kilisenin olduğu eski zamanlarda olduğu gibi şimdi de doğruları yazmak zor çoğu yazar için. Doğruları yazamamak ise günlük işleri artık. Bazılar tabi, sadece bazıları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.