15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://blog.mustafaergec.com.tr 300

Shameless Türkiye Uyarlaması Olan Bizim Hikaye Yaşanılanlar ve Gariplikler

Öncelikle Shamless izlemeli miyim ? –> Google’a Sor 

Dün itibari ile merakla beklenen(!) Shameless uyarlaması olarak sunulan Türk Yapımı Bizim Hikaye ilk bölümü ile yayınlandı. Yazıya devam etmeden önce Shameless nedir? Shameless konusu nedir? Gibi sorulara hitaben kısaca:

Daha önce Shameless dizisini izlemediyseniz hemen izlemek için : http://www.dizist1.com/dizi/shameless

Shameless Konusu ve İçeriği

Altı çocuk babası Frank Gallagher utanmaz, alkolik ve sorumsuz bir adamdır. Frank vaktinin çoğunu barda geçirip sorumluluklarını yerine getirmediği için kardeşleriyle Fiona ilgilenmektedir. Fiona’nın sevgilisi Steve, eski bir araba hırsızı şimdilerde ise tıp fakültesine gitmek isteyen kültürlü ve zengin bir aileden gelmektedir. Dizi, Gallagher ailesinin birbirinden ilginç fertlerinin Chicago’da geçen komik aynı zamanda dramatik hayatını konu alıyor.


Shameless içeriğini kısaca anladıysanız gelelim konumuza. Daha önce Shameless izlemeyenler için her hangi bir sıkıntı yok zira ilk defa izlediğiniz için gayet normal bir senaryo ile karşılaştınız. Daha önce izleyenler için ise Shameless uyarlaması olan Bizim Hikaye tamamen garip(?) Zira bir çok olaya takılmamaları içten bile değil.

Ayrıca Türkiye standartlarında ve RTÜK yasalarına göre zaten Bizim Hikaye’nin uyarlamaya uyması mümkün değil. Zira yasalara ve kültürümüze ters düşen bir çok sahne(ler) var.

Bizim Hikaye ile Shameless Farklılıkları

Shameless dizisinde olayların bir çoğu Kev’in işlettiği barda geçiyor. Kev dizide oldukça geniş ve rahat(!) bir role sahip. Seveni çoktur. Bizim Hikayede ise Tufan Abi bir Kahvehane işletiyor. Hayır buna karşı olduğumdan değil en azından bir klup işletebilirdi.(?)

Kev’in eşi olan V ise Shameless’ta hayet rahat ve cool iken Bizim Hikaye’de kına gecesine gidebilmek için eşinden zor izin aldığını belirtiyor. Vay amk ne alaka nasıl bir uyarlama dememek gerek zira her şey aynı olacak değil ya.

En üzüldüğüm ise Shameless’taki Frank ve başına gelenler. Frank dizinin en rahat en alkolik en utanmazı yeri geldiğinde en adamı olan Frank, Bizim Hikaye dizisinde çocuğu evden kovuyor. Halbuki Fiona Frank’i evden kovardı.

Önerilen Yazı |  Doctor Who ile İlgili 2 Efsane Teori

Shameless Lan karakterinin yerini alan eşcinsel değil (Tamam kültürümüze aykırı, asla olmamalı) ama evli kadına aşık. Sanki evli kadına aşık olmak kültüre layık. Olağan bir şey?

Hatta bu olaya ekşi sözlükte Buradan anlıyoruz ki evli bir kadına aşık olmak < eşcinsel olmak. (!) demişler.

Ekşi Sözlük Bizim Hikaye Yorumları

kanallar arasında zapping yapan teyzemin yeni dizi ibaresini görünce neymiş diyerek biraz baktığı dizi. bir süre sessizliğimi koruduktan sonra dizinin ingiltere/amerika uyarlaması bir yapım olduğunu söyleyince dalga geçtiğimi düşündü ve bir türlü inandıramadım.

 

keşke internet dizisi olarak çıksaydı, hatta fi dizisi örnek olarak verilebilir. televizyonda yayınlanması malesef ki pek çok ayrıntının hiçe sayılmasına sebep olmuş. internette yayınlansaydı özgürce istedikleri gibi uyarlanabilir, dizinin uyarlandığı yapımın aslına daha çok sadık kalınabilirdi diye düşünüyorum. umarım ileri ki dönemlerde dediğim olur ve televizyon yerine internet üzerinden yayınlanmaya geçilir. puhu tv göreve diyorum 🙂

 

bas dramı; steve’le fiona, fiona’nın çalıştığı fastfood restoranında tanışmış olsunlar, kev kıraathane işletsin, araya zaten biplenecek yalandan iki küfür sıkıştır, oyna zengin-fakir hikayesinin üzerine… nasıl olsa başta izleyenler çıkacak, daha sonra da dizi hasbelkader tutarsa zaten televizyon bağımlısı ne versen izleyecek olan kitle ve shameless’dan daha önce hiç haberi olmamış muhafazakar kitle çekirdek çitleyerek adını feriha koydum izler gibi izleyecekler düşüncesi hakim sanırım.

Bizim Hikaye Fragman İzlemek isterseniz

Son Olarak Dizinin Jenirik Müziğini Çağatay Akman yapmış. Güzel olmuş dinlemek isterseniz.

Çağatay Akman – Bizim Hikaye (Official Video)

Category:Film & Dizi
Önceki
Playerunknown’s Battlegrounds PUBG FPS Arttırma Yöntemleri 2
Sonraki
Logitech M560 Kablosuz Mouse Uzun Dönem İncelemesi

0 Yorum

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.