Kodlama Dersi ve Gerçekler (!)

Categories Hayata Dair, TeknolojiPosted on

Twitter’da kodlama dersi üzerine yine TT çalışması var. Kanımca atanamayan veya okumakta olan bilgisayar öğretmenleri tarafından açılmış bir tag olabilir. Tabiki destekleyenleri de unutmamak gerek. Kodlamanın ne demek olduğunu bilen bilmeyen milyonlarca insan var ve bunu destekliyor. Çok güzel bir şey.

Aman yukarıdaki metinden Öğretmenleri aşağıladığımı veya her hangi bir kötü şey çıkarmayın. Açıklayacağım

Evet kodlama dersi günümüzün gerekliliklerinden bir tanesi. Çağımız teknoloji çağı ve teknoloji içinde kodlama şart. Ürettiğimiz teknolojik aletleri kullanımına göre programlıyor ve çalışmalarını sağlıyoruz. Şu anda Selçuk Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Öğretmenlerim ve çalışanlar bu işler için belli bir eğitim almışlar ve alanlarında uzmanlaşmışlar. Ama kamudaki hangi öğretmen bu konuda bilgi sahibi ? Üniversiteleri katmayalım.( Buraya bir parantez açmak gerek, zira tabiki de bilenler hatta uzmanlaşmış kişiler olacaktır. Ama kaç tanesi bu konu hakkında gerekli eğitimi aldı veya uğraştı kastım odur. Yoksa kodlama bilen öğretmenlerimiz yok mu ? tabikide var. Ama 10 da 1. )

Ama komu oyunda dile getirilen şey ilköğretim, orta öğretim veya lise düzeylerinde bu dersin seçmeli veya zorunlu olması. Günümüzdeki bilgisayar öğretmenleri üniversite boyunca belli bir eğitim alıyorlar ama ne kadar kodlama veya kodlama ile ilgili eğitim alıyorlar ? Kaç tanesi yeterli bilgiye sahip olarak ayrıldı ? Bence kodlama ile ilgili eğitim verilmiyor. ( Bence DİYORUM, bu konu hakkında bir bilgim yok ) . 

Kodlamanın ne olduğunu veya hangi programlama dillerinin olduğunu dahi bilmeyen binlerce bu dersi isteyen öğretmenimiz var. Tek dertleri atanmak veya ekstra ücret gibi geldi bana açıkcası.

Kodlama öğrenmek okulda haftada 2 ila 4 saat ders görmek ile olmaz. Heleki memur, atama zihniyetiyle hiç olmaz. Çünkü kodlama sürekli kendini geliştirmek istiyor ve memur olduktan sonra bunu yapan kişi sayısı pek yok açıkcası.

Özel eğitilmiş kişiler bu dersleri vermeli ve öğrenciler doğru bir eğitim almalı. Özel kurslar veya dersler ile. Okullarda uygulanmaya başlanırsa da özel bir sınavdan geçirilen kişiler bu görevlere verilmeli yoksa boşuna zaman kaybından başka işe yaramayacaktır.

[su_note]Yukarıdaki görüşler bana göre olan görüşlerdir. Herkesin görüşü farklı olabilir ben bu yönüne dikkat çekmek istedim. Esenle kalın.[/su_note]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.