Hard Disk Terimleri ve Anlamları

Categories İnceleme & Tavsiye Yazıları, TeknolojiPosted on

Hard Disk ile ilgili hangi terimleri biliyorsunuz ? Ya da Hard Disk Terimleri kelimesinden ne anlıyorsunuz ? Çoğu bilgisayar kullanıcısı verilerini depolamak için harici diskler kullanır. Verilerini kaybetmemek ve saklamak için bu diskleri kullanır. Bu yazımda hard disklerde kullanılan bir kaç kelimeden bahsedeceğim.


Hard Diskinizin bu bilgilerine ulaşmak için ücretsiz olan HD Tune uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca HD Tune uygulaması ile HDD Diskinizi veya diskinizi hatalara ve bad sectorlere karşı taramanız da mümkün.

Acces Time : Diske erişim süresidir. ( Genellikle 10 ila 25 arasında bir değerdir. Üstü değerler sorun teşkil edebilir )

CPU Usege ( CPU Kullanimi ) : Sistemin harddiskte olan bilgiyi okuma anında ne kadar cpu kullanması gerektiğini ifade eder. Bir nevi cpu bağımlılığı denilebilir. Hard diskte bu miktar ne kadar az olursa o kadar iyidir.

Acerange : Bulunduğunuz ortamdaki disk hızı.

HDD Sıcaklığı veya Sıcaklık : İsminden de anlaşılacağı gibi diskinizin sıcaklığını belirtir. Ortalama disk sıcaklığı 30-40 Derece arasıdır. 55 Dereceden sonra diskinizde kalıcı hasarlar oluşabilir.

Burst Rate : Anlık Maximum hızı ifade eder.

Brust Rate, Maximum transfer hızından tüksek olmak zorundadır !!!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.