Android Firebase Restoran Sipariş Alma Uygulaması

Categories AndroidPosted on

Merhabalar, geçen dönem yazılım projesi dersi için geliştirdiğim bir proje Restoran Sipariş Alma Uygulaması. Uygulamayı Android platformu için  Android Studio kullanarak yazdım. Android Restoran Sipariş Alma Uygulaması kısaca belirli bir restoranda çalışan garsonların masalar için sipariş almak, düzenlemek için kullanabildikleri bir mobil uygulama. Silme işlemi şu anda uygulamada mevcut değil.

NOT: Uygulama içerisinde ve uygulama adını Restorant olarak koyduğumun farkındayım, doğrusu Restoran’dırDüzeltmek istesem de beceremedim :/

Android Restoran Sipariş Alma Uygulaması

Genel Özellikler

 • Değiştirilebilir yemek listesi
 • Sadece istenilen kullanıcıların giriş yapabilmesi
 • Yemekler sipariş oluşturulmadan önce görülebilir

Uygulama ilk Giriş ekranında kullanıcıyı Giriş Ekranı karşılamaktadır. Giriş ekranında kullanıcı yetkili kişi tarafından verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilmektedir. Her hangi bir istenmeyen ziyaretçi/kullanıcı olmaması için kayıt ekranı ve şifre değiştirme ekranı bulunmamaktadır. Zira bu seçenekler ile istenmeyen kişiler uygulamaya giriş yapabilmektedir. Giriş Ekranını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Sadece geliştirme aşamasında kolaylık sağlaması açısından giriş ekranında şifre otomatik olarak verilmiş durumda. 

Aşağıdaki galeride Giriş ekranı ve kullanıcı giriş yaptıktan sonra karşılama ekranı (Ana Menü) görülmektedir.

 

Karşılama ekranı kısaca giriş yapan kullanıcı e-posta adresi ile kullanıcıyı karşılar ve Hoş Geldiniz. Mesajını verir. Giriş yapan garson bu menüden uygulamadan Çıkış İşlemi ve Sipariş Oluşturma işlemlerini yapabilmektedir. Çıkış Yap butonuna basıldığında bir önceki menü olan Giriş Ekranı gelecektir. Daha sonra tekrar kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapması gerekmektedir.


Yukarıda sipariş alma ekranı görülmektedir. Garson Yemekler, İçecekler ve Tatlılar menülerini kullanarak istenilen yemeklerin siparişlerini verebilmektedir. Sipariş miktarları butonlar yardımı ile alınmaktadır.

Garson siparişleri girdikten sonra Sipariş Ver Butonuna basarak girdiği yemekleri kontrol eder ve ilgili birime siparişler ulaştırılır.

 

Android Restoran Sipariş Alma Uygulaması Firebase İşlemleri

Uygulamada sipariş oluşturma, yemek listeleme işlemleri için Firebase kullanılmıştır. Firebase uygulaması şu an için çalışır durumda değildir. Denemeden önce Firebase üzerinden uygulama oluşturmalı ve gerekli ayarlamaları yapmalısınız.

Uygulama kullanılan genel veri tabanı yapısı aşağıda yer almaktadır. SiparisList otomatik oluşmakta ancak yemek listelemek  için kullanılan YemekList el ile girilmelidir.

Firebase Veri Tabanı JSON

{
 "YemekList" : {
  "Icecekler" : "Ayran = 1 TL,Kola = 3 TL,Fanta = 3 TL,Meyve Suyu = 2,5 TL,Şalgam = 2 TL,Su = 1 TL,Sade Soda = 1 TL,Meyveli Soda = 2 TL,Gazoz = 3 TL",
  "Tatlilar" : "Baklava = 10 TL,Kunefe = 10 TL,Meyve Tabagi = 10 TL,Revani,Waffle = 15 TL,Sutlac = 10 TL,Kazandibi = 10 TL,Keşkül = 10 TL",
  "Yemekler" : "Döner = 5 TL,Durum = 7 TL,Et Sis = 30 TL,Iskender = 20 TL,Köfte = 20 TL,Tantuni = 10 TL,Tavuk Sis = 15 TL,Karni Yarik = 8 TL,Makarna = 5 TL"
 }
}

 

Android Firebase Restoran Sipariş Alma Uygulaması Kodları

Kodlar GitHub hesabımda erişilebilir durumdadır. İster burayı tıklayarak ister aşağıda yer alan GitHub resmine tıklayarak uygulama kodlarına ulaşabilirsiniz.

 

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.