15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://blog.mustafaergec.com.tr 300

Dinamik Broadcast Receiver Nedir ve Sayaç Yapımı

Merhabalar, bu yazıda Dinamik Broadcast Receiver İle Sayac Yapımı hakkında bir örnek yer almaktadır.

Öncelikle Broadcast Receiver çeşitleri var mıdır? Broadcast Receiver çeşitleri nelerdir ? Sorularına cevap vermek istiyorum. Broadcast Receiver, Statik ve Dinamik olarak ikiye ayrılmaktadır. Statik Broadcast Receiverlar manifest dosyasında belirtilmek zorundadır. Ancak dinamik Broadcast Receiverlar manifest dosyasında belirtilmek zorunda değildir. Sadece kod ile bir receiver tanımlayabiliriz ve kullanabiliriz. Android android broadcast receiver kullanımı çok zor olmamakla birlikte bir kaç kullanım şekli vardır.

Dinamik Broadcast Receiver Kullanılması Gereken Yerler

Dinamik ve Statik Broadcast Receiver konusunda örnekler bir çok sitede yer almaktadır. Peki dinamik Broadcast Receiver ne zaman kullanılır? Hangi durumlarda kullanılır?

  • İlk olarak geçici ihtiyaçlardan dolayı kullanabiliriz. Bilindiği gibi receiver sürekli çalışan bir yapıdır ve ihtiyacı olan veriyi duyduğu anda çalışmaya başlar. Dinamik broadcast receiver ise programımız çalıştığı zaman aralığında çalışır ve aksi durumda çalışmaz.
  • Bazı durumlarda ise dinamik olarak kullanmamız zorunludur. Mesela sistem saati değiştiğinde kendini sürekli tekrarlayan ACTION_TIME_TICK için kullanmalıyız. Ayrıca Sticky Broadcast içinde dinamik broadcast tanımlaması yapılır.(Kullanılır)

Dinamik Broadcast Receiver Sayaç Yapımı

Kod ile ilgili gerekli açıklama kod içerisinde yorum satırlarında yer almaktadır. 

 

 

Category:Android
Önceki
C# Kendi İstisnai Durum Yönetimimizi Yapmak
Sonraki
Android Listview ve Alert Dialog Örnek ve Kullanımı

0 Yorum

LEAVE A REPLY