15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://blog.mustafaergec.com.tr 300

Android Activity Üzerinde Yukarı (Geri) Butonu Gösterimi

Merhabalar, bu yazımda kısaca Android üzerinde farklı bir Activity üzerindeyken Action Bar üzerinde Yukarı <– düğmesi ( Geri düğmesi de denilebilir ) Kullanımı ve Action Bar üzerinde gösterilmesi için gerekli işlemleri bulabilirsiniz.

Uygulamamızda ana ekran üzerinde değilsek normalde ana ekrana gelmek için kullanıcının geri butonuna basması ve geri gelmesi gereklidir. Ancak Action Bar üzerine Yukarı Butonu ekleyerek kullanıcının bunu daha kolay yapmasını sağlayabiliriz.

Öncelikle Activity’mizin ebeveyn Activity’sini manifest dosyasında tanımlamalıyız.

Normalde Main2Activity adlı Activity’miz aşağıdaki gibidir.  Ana Activity Dosyamızın ismi ise MainActivity olarak belirlendi.

Ebeveyn Activity belirlemek için koda kısa bir ekleme yapmalıyız.

Artık kullanıcı Main2Activity activity’sine girdiğinde üstte yukarı butonu görülecektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken yer  android:parentActivityName=”.MainActivity” tanımlamasında koyu olarak gösterilen .MainActivity kısmıdır.

Biz .Main2Activity’yi düzenlememize rağmen parent’ını yani Ebeveynini alacağımız için burasını MainActivity yaptık. Butona basıldığında kullanıcı burada yer alan Activity safasını görecektir.

Önerilen Yazı |  Android Genel Özellikleri

Android Manifest Dosyamızda yapmamız gereken işlemler bu kadar. Ancak butonumuzun çalışması için Activity üzerinden çağırmalıyız. Çağırma işlemi ise:

şeklinde olmaktadır. getSupportActionBar() fonksiyonu minSdkVersion’u 11 ve altı ise kullanılmalı. Eğer minSdkVersion 11 üzeri ise getActionBar() fonksiyonu kullanılmalıdır.

NOT: Yeni bir Layout oluşturma sırasında parent activity seçilerek geri butonu oluşturma sağlanabilir. Bu durumda yukarıdaki işlemleri yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Android geri düğmesi, Android geri düğmesi yapımı, Android yukarı düğmesi yapımı gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştım. İyi çalışmalar.

Category:Android
Önceki
Android Handler ile Kodu Belirlenen Süre Sonunda Çalıştırma
Sonraki
Broadcast Receiver Application Name İle Çağırma

1 Yorum

  • 14 Ekim 2018 at 16:50
    ÖMER

    HARİKASINNNNNN

    REPLY

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.